E-COMMERCE, MARKETING
Bartosz Chomont - Sty 21, 2024 - 3 min czytania
Świat e-commerce nieustannie ewoluuje, a nowy, 2024 rok przynosi nam fascynujące możliwości, wyzwania i szanse. Nowe trendy oraz innowacyjne technologie przekształcą zarówno preferencje zakupowe konsumentów, jak i sposób funkcjonowania większości firm online. Z tego artykułu dowiesz się o 7 najważniejszych trendach, które będą kształtować biznesy online w 2024 roku.
Ten trend z pewnością nie jest dla Ciebie zaskoczeniem. Za sprawą rewolucyjnych rozwiązań takich jak Chat GPT, Bard, Claude Midjourney czy Dall-E w ostatnich miesiącach o sztucznej inteligencji było bardzo głośno na całym świecie. W 2024 roku Sztuczna Inteligencja (AI) stanie się nieodłącznym elementem e-commerce, personalizując doświadczenia zakupowe.
Algorytmy uczenia maszynowego będą dostosowywać oferty do indywidualnych preferencji klientów, coraz precyzyjniej i skuteczniej przewidując ich potrzeby. Przewiduje się, że do 2027 roku globalna wartość rynku AI przekroczy 400 miliardów dolarów. Sztuczna inteligencja już dziś jest wszechobecna w usprawnianiu i ułatwianiu wielu powtarzalnych zadań operacyjnych, co przekłada się na znaczną oszczędność czasu.
Natomiast w 2024 spodziewamy się doskonalenia AI w zakresie personalizacji doświadczeń zakupowych, wszelkich analizach i optymalizacjach procesów biznesowych oraz walidacji i dostosowywaniu strategii marketingowych.
Kolejny rok przyniesie nowy etap rozwoju Social Commerce, gdzie platformy społecznościowe stają się już nie tylko miejscem do dzielenia treściami, ale także do bezpośrednich zakupów. Integracja funkcji zakupów na platformach społecznościowych umożliwia klientom natychmiastowe nabywanie produktów bez opuszczania ich ulubionych aplikacji.
Dzięki wbudowanym w nie platformom e-commerce, takim jak TikTok Shop, Instagram Shopping, Facebook Shops i płatnym reklamom Pinterest, możesz prowadzić kampanie marketingowe i sprzedażowe, aby pozyskać nowych klientów.
Wg badania Hubspot ponad 47% użytkowników chętnie będzie robić zakupy online bezpośrednio w mediach społecznościowych, dlatego zacznij od dokładnego określenia profilu Twojej grupy docelowej i wykorzystaj nowe możliwości social mediów dla zwiększenia sprzedaży!
Trend wyszukiwania obrazem zyska na sile, umożliwiając klientom znalezienie produktów na podstawie zdjęć. Użytkownicy nie wyszukują już informacji oraz produktów, które ich interesują wyłącznie poprzez wpisanie ich nazwy w Google. Po prostu robią zdjęcie i dzięki AI w mgnieniu oka wyświetla im się dokładnie to, czego szukali. Z konkretną ceną oraz linkiem do sklepu, w którym mogą dany produkt kupić.
Badania wykazują, że aż 62% millenialsów i osób z pokolenia Z pragnie korzystać z wyszukiwania obrazem, podczas gdy zaledwie około 8% marek oferuje taką funkcjonalność. Jeśli szukasz potencjalnych miejsc, w których są Twoi klienci, a konkurencja nie zdążyła się tam jeszcze pojawić to proszę bardzo! Spraw, aby Twoje produkty można było wyszukać za pomocą zdjęć.
Około 40% internautów w USA korzysta z asystenta głosowego przynajmniej raz w miesiącu. Marki e-commerce muszą zoptymalizować swoje strony pod kątem wyszukiwania głosowego, aby utrzymać przewagę nad konkurencją. W 2024 roku oczekuje się dalszego wzrostu wyszukiwania głosowego. Asystenci głosowi, tacy jak Amazon Alexa czy Google Assistant, staną się powszechniejszym narzędziem w e-commerce, umożliwiając klientom wygodne przeglądanie i zakupy za pomocą poleceń głosowych.
Sprzedaż e-commerce na urządzeniach mobilnych osiągnęła 2,2 biliona dolarów w 2023 roku i obecnie stanowi 60 procent wszystkich transakcji e-commerce na świecie. Możemy zatem z pewnością stwierdzić, że mobilne zakupy nadal będą kluczowym elementem e-commerce. Są one łatwe, wygodne i bezpieczne, dlatego w 2024 będzie po nie sięgać jeszcze więcej konsumentów i to coraz częściej.
Projektowanie stron przyjaznych dla urządzeń mobilnych staje się tym samym jeszcze bardziej istotne dla firm, które nie chcą tracić klientów. Zanim e-commerce w 2024 roku rozkręci się na dobre, właściciele biznesów online powinni dopracować UX swoich mobilnych witryn, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenia zakupowe użytkownikom oraz zadbać o opcje płatności mobilnych.
Nie wiesz jak dostosować swoją stronę internetową do urządzeń mobilnych? Odezwij się do nas!
Współczesny konsument jest coraz bardziej świadomy, a także coraz bardziej ceni sobie etyczne praktyki biznesowe i zrównoważony rozwój. Dla firm, które chcą osiągnąć sukces w swojej branży, powinien to być priorytet np. poprzez wybór ekologicznych alternatyw, od recyclingu opakowań po zrównoważone źródła produkcji.
W ten sposób zwiększą świadomość swojej marki, a także zyskają zaufanie klientów i zbudują z nimi głębsze relacje. Okazuje się, że aż 74% konsumentów jest skłonnych zapłacić za produkt więcej, jeśli jego opakowanie jest ekologiczne.
Modele subskrypcyjne stają się powszechnym modelem biznesowym w e-commerce, a klienci coraz chętniej decydują się na tego rodzaju usługi. Taka strategia nie tylko zapewnia stały strumień przychodów dla firm, ale również umożliwia klientom oszczędzanie na produktach, które chcą nabyć. Prognozy wskazują, że wartość rynku subskrypcji do 2025 roku przekroczy 450 miliardów dolarów, w porównaniu do 15 miliardów dolarów w 2019 roku.
Wkraczamy w zupełnie nową erę biznesu online, napędzaną fascynującymi technologiami, innowacjami oraz nowymi trendami. Od wszechstronnej integracji sztucznej inteligencji, poprzez rosnącą potrzebę stawiania czynnika ludzkiego w centrum działań online, aż po zrównoważony rozwój - każdy z tych trendów już dzisiaj kształtuje przyszłość e-commerce.
Oczywiście, niektóre z omówionych w tym artykule trendów mogą dotyczyć wyłącznie konkretnych modeli biznesowych, dlatego w pierwszej kolejności kluczowe jest zrozumienie wszystkich niuansów swojego biznesu. Dzięki tej wiedzy możesz podjąć trafną decyzję, które rozwiązania najlepiej sprawdzą się właśnie w Twojej firmie.
Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci poznać nowe trendy e-commerce, dzięki czemu będziesz stale o krok przed konkurencją. Zachęcamy do zadawania pytań i dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!